ВИДАТНІ ЛЮДИ ТА ПОДІЇ
В и з н а ч н і з е м л я к и
Іван Вишенський – Касовський
(між 1545-50 після 1620)
Український письменник-полеміст. Народився в м. Судовій Вишні. Був високоосвіченою людиною свого часу. Літературну діяльність почав одночасно з острозькою групою полемістів. Твори Вишенського виражали визвольні прагнення народу. Він уперше в літературному творі показав життя нижчих верств суспільства — селянства. Відомо всього 16 творів. У 1590-х роках були написані найвизначніші з них, спрямовані проти Берестейської церковної унії.
Твори Вишенського визначаються в українській полемічній літературі 16-17 ст. не лише винятковим літературним талантом автора, але і його своєрідною позицією. У своїх творах Іван Вишенський малював барвисті, часто гіперболічні, образи морального занепаду вищих верств, зокрема духовенства, протиставляючи їм «бідних підданих» і простихченців. Зворушення, емоційне піднесення чергуються тут з гострою сатирою, сарказмом. Накопичення епітетів, порівнянь, запитань і закликів, іронічне представлення побутових деталей, багатство словника, використання живої народної мови надавало творам Вишенського яскравості й ефектності.
Іван Вишенський — демократ, палкий патріот, гуманіст. Часто під теологічною оболонкою проголошував ідеї соціальної рівності.
Тадей Антонович Дмитрасевич
(1906-1976)
Відомий у Галичині громадський діяч, публіцист, історик, краєзнавець, археолог, режисер, педагог-філолог, художник, поет, драматург, автор ряду поем, п’єс, легент, художніх картин.
Народився Тадей Антонович у 1906р. у с. Дмитровичі біля Судової Вишні, учителював в рідному селі, у Судовишнянській с/ш, заснував історико-краєзнавчий музей міста Судова Вишня.
"7 жовтня 2012 року у Судовій Вишні відбулися урочистості з нагоди встановлення і освячення художньо-меморіальної таблиці видатного земляка Тадея Дмитрасевича на історичній будівлі місцевого Народного дому.
Тадей Дмитрасевич є справді кращим зразком галицького українського інтелігента, надзвичайно скромного і подвижницького в своїх справах. Він терпів всі злигодні радянської тоталітарної системи разом зі своїми земляками і залишився чесним по відношенню до себе і своїх життєвих принципів. Про таких кажуть: останній з могікан…"
© "Судововишнянський вісник"
П е р с о н а л і ї п о в ' я з а н і з м і с т о м
Яремчук Любомир Антонович (15 серпня 1954 Судова Вишня) — львівський скульптор. Закінчив відділ художньої кераміки Львівського училища прикладного мистецтва імені Івана Труша (1973), Львівський державний інститут прикладного і декоративного мистецтва (1978). Член Національної спілки художників України (1984). Заслужений художник України (1999). Працює в галузі станкової та монументальної скульптури.
Роботи:
- Пам'ятник Михайлові Грушевському у Львові (1994, у співавторстві).
- Пам'ятник на могилі Станіслава Людкевича на Личаківському цвинтарі (1989, співавтори Ярослав Скакун, Микола Посікіра).
- Меморіальна дошка Лесі Українці у Відні, відкрита 25 лютого 1999 року.
- Пам'ятник Івану Франку у Відні. Урочисто відкритий 28 травня 1999 року. Архітектори Василь Каменщик та Володимир Турецький.
- Пам'ятник на могилі патріарха УАПЦ Димитрія (Яреми) поруч із церквою Петра і Павла у Львові (2004, архітектор Василь Каменщик).
Пуха Людмила Григоріна — український кінознавець, режисер, сценарист.
Народилась 5 березня 1952 р. у м. Судова Вишня Львівської обл. Закінчила Дніпропетровський гірничий університет (1977) та Київський державний інститут театрального мистецтва ім. І. Карпенка-Карого (1991). Працювала в журналі «Новини кіноекрана».Тепер — режисер незалежної студії «Зоряна». Автор книги «Кінематограф Леся Курбаса» (Черкаси, 1999).
Як сценарист і режисер створила фільми: «Зустріч з актрисою» (1991), «Голос міста» (1992), «Про Віру Холодну» (1995), «Золотокрай» (1996) та ін.
Богдан Романович Шуст (4 березня 1986, Судова Вишня, Львівська область) — український футболіст, воротар «Металіста».
Досягнення:
Клубні:
- Чемпіон України: 2006, 2008, 2012
- Володар Кубка України: 2008,2012
- Володар Суперкубка України: 2008, 2012
- Володар Кубка УЄФА: 2009
Збірні:
- Бронзовий призер у Чемпіонату Європи U-19: 2004
- Чвертьфіналіст Чемпіонату світу: 2006
Індивідуальні:
- Орден «За мужність» III ступеня: 2006
- Медаль «За працю і звитягу»: 2009
Роман Мар'янович Шуст (1959, Судова Вишня, Львівська область) — український історик і нумізмат. Декан історичного факультетуЛьвівського університету, завідувач кафедри давньої історії України та архівознавства Львівського університету. Кандидат історичних наук (1988). Батько футболіста Богдана Шуста.
В а ж л и в і п о д і ї в м і с т і